Sobota, 24. Marzec 2018

70 LAT DZIAŁALNOŚCI NASZEGO OŚRODKA...cz.3

1

Ośrodek rozpoczął swoją działalność w 1947 roku pod nazwą Ośrodek Sportowy Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego (PUWF i PW)...

W 1960 roku jeden z jachtów Ośrodka Wyszkolenia Sportowego został wypatrzony przez ekipę filmową Romana Polańskiego. Rok później regatowy jacht klasy Jollenkreuzer (lc – 8,6m; bc – 2,4m) został wypożyczony na potrzeby filmu ,,Nóż w wodzie" i przechrzczony na ,,Christine". W rzeczywistości to poniemiecki jacht z lat 30-tych, który po wojnie został przejęty przez władze PRL i trafił do Giżycka, gdzie nazwano go „Rekin”.

Skąd się wziął "Rekin" w ówczesnym Ośrodku Wyszkolenia Sportowego powstałym w 1947 roku (obecny COS-OPO i Almatur), tego nikt do końca nie wie. Podobno wraz kilkoma innymi jednostkami trafił z Ogonek położonych nad Święcajtami, jako mienie poniemieckie. Przedwojenne Ogonki i tamtejszy tartak wiążą się z nazwiskiem Georga Teppera, miejscowego właściciela ziemskiego, pasjonata żeglarstwa, zwłaszcza lodowego. Tepper był również właścicielem stoczni ślizgów. Zimą organizował imprezy na lodzie. Ustanowił też swoim ślizgiem lodowym "Ognisty Ptak" rekord szybkości. W kolejnych próbach roztrzaskał bojer na kawałki. Przypuszczalnie latem Tepper żeglował na jachtach lub budował je rękami miejscowych szkutników, mógł też opiekować się najpiękniejszymi jednostkami. To najbardziej prawdopodobna hipoteza na pochodzenie "Rekina".
Mocno zniszczona dziś łódź wciąż czeka na remont, przechowywana jest w hangarach giżyckiego Almaturu, który w 1969 roku został wyodrębniony z Ośrodka Wyszkolenia Sportowego jako Ośrodek Zrzeszenia Studentów Polskich.

 

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 1606